Водні джерела

2022 рік

Вода – це життя. Життя без води неможливе. Людина віками старається зберегти водні джерела, але водночас своєю діяльністю, в тому числі виробничою, забруднює їх.

Якщо подивитися на Землю з космосу, то вона виявиться блакитного кольору. І це неспроста – більшу її частину займають океани, моря, річки і озера. Водні багатства нашої планети відіграють велику роль для всіх живих істот: вони служать джерелом прісної води, їжі, є домом для мільйонів рослин і тварин.

Щоб не допустити екологічної катастрофи, людство повинно змінити своє ставлення до природних ресурсів. Щоб зменшити шкоду для водних джерел, потрібно впроваджувати виробництво сучасних очисних технологій, регулярно очищати водойми та намагатись відновлювати водні джерела.

На жаль забруднення води у світі зараз вважається глобальною проблемою. Одне збережене джерельце уже є певним надбанням. Працівниками Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять за 2022 рік впорядковано 20 водних джерел.


2021 рік

15 червня 2021 року

В басейні річки Прип’ять біля Словечансько – Овруцького кряжу, що на Житомирщині є чарівне та загадкове місце - це свята криничка, яка знаходиться поблизу села Сорокопень. Святою цю криничку називають тому, що ще з давніх часів в день «Переплавної середи» (три з половиною тижні після Пасхи) її освячують. В цей день до неї приїжджають люди майже з усієї України, щоб набрати освяченої цілющої води.

Вода дуже приємна на смак, добре втамовує спрагу та має лікувальні властивості. Достатньо зробити один ковток, і відразу відчуваєш приплив енергії. Вода з джерела не псується протягом року.

Існуює кілька легенд як утворилось це джерело. За одним повір’ям колись на місці криниці ріс кущ шипшини. Якось мешканцю Сорокопня наснився сон про те, що потрібно його викопати. Наступного дня він пішов і викопав ту шипшину, а на її місці забило джерело. Ще за однією легендою панський слуга пас овець на цьому місці. І перед ним з'явилася жінка в білому вбранні. Вона мовила чоловіку: «Скажи пану нехай він викопає тут криницю». Після цих слів жінка щезла. Чоловік, повернувшись додому, розповів про цю пригоду пану, але той не прислухався до його слів. Наступного дня видіння повторилося. Чоловік сказав жінці в білому, що пан байдужий до її прохання. Тоді жінка сказала, щоб цей чоловік зібрав людей і разом викопали криницю. Наступного дня він так і зробив: і дійсно, на цьому місці забило джерело, а жінка в білому, кажуть у селі, то була Божа Мати…

Біля кринички побудована невеличка капличка. Старожили розповідають, що колись на її місці стояла церква, куди селяни приходили помолитися Всевишньому. Та з часом вона зруйнувалася, залишивши лише фундамент. На ньому й побудували капличку. Біля джерела дуже гарно облаштована територія. Висаджені зелені насадження, які дуже вдало поєдналися з природнім ландшафтом навколо. Доріжки викладені бруківкою, а вхід до комплексу обрамлений металевою кованою аркою.


03 червня 2021 року

Продовжується робота по відновленню водних джерел в басейні річки Прип’ять на території Житомирської області, так у травні місяці 2021 року працівники Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять взяли участь у відновленні 2 природних водних джерел, а саме:

- криничка урочище «Голубе Озеро» Гладковицька селищна рада в поймі р.Грезля, Коростенський район; - криничка урочище «Хата» смт.Ємільчине, Коростенський район.

Закликаємо усіх небайдужих – берегти водні скарби, які не лише порятують у спеку, а й збережуть річку, а отже й життя навколо неї. Адже саме від чистоти і повноти річок залежить якість життя і здоров’я людей.


2021 рік

Вихід підземних вод на поверхню – це природне водне джерело. Джерельна вода доходить до нас у своїй первозданній природній формі, володіє цілющими властивостями. І що б зберегти чистоту та користь джерельної води нам всім потрібно дбати про збереження і відновлювання природних водних джерел.

Підземні води — це частина водних ресурсів Землі, вони мають велике значення в природі та господарській діяльності людини. Це найважливіше джерело живлення рік та озер; забезпечують рослини вологою і розчиненими в ній речовинами. Широко використовуються людиною для господарсько-побутових, промислових і сільськогосподарських цілей. Із термальних вод одержують багато різних хімічних речовин (йод, глауберову сіль, борну кислоту, різні метали).

Басейновим управлінням водних ресурсів річки Прип’ять у 2021 році заплановано відновити 20 природних водних джерел.


2020 рік

05 листопада 2020 року

Пам'ятайте завжди
Символ життя - вода на Землі!
Економ її, бережи, щоб ми всі на Землі жили!

Усім нам слід пам’ятати, що водні ресурси - це невичерпний природний матеріал життя, який треба берегти і відновлювати. Ось чому відновленню, збереженню, недопущенню забруднення і раціональному використанню водних ресурсів приділяється особлива увага.

Одним із заходів є проведення робіт з відновлення природних водних джерел. Відтворення і впорядкування замулених природних джерел, їх відновлення – це розширення практичної природоохоронної діяльності, спрямованої на охорону і поліпшення стану водних ресурсів, підвищення екологічної культури. Питання охорони водних ресурсів та їх відновлення є головним у діяльності водогосподарських організацій, які активно ведуть роботу по облаштуванню природних водних джерел, намагаючись запобігти їх зникненню і сподіваючись привернути увагу суспільства до проблеми водних ресурсів.

Працівниками Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять спільно з громадськістю сіл проводяться роботи по відновленню та облаштуванню водних джерел. Станом на 01.11.2020р. виконано річний план по відновленню 48 водних джерел та 2 витоків річок.


05 жовтня 2020 року

На території України розташовується величезна кількість джерел. Вода з цих джерел має цілющі властивості, але гарантувати якість і "чистоту" джерельних вод не можна, причому залежить це не тільки від життєдіяльності людини у районі від місцезнаходження джерела, але і від сезонності погодних умов. Незмінно наповнюються різними домішками джерельні води під час весняних паводків або осінніх проливних дощів.

В Україні зафіксовано майже повсюдне ослаблення природних джерел, подекуди їх повне висихання, паралельно із виснаженням підземних вод наростає їхнє забруднення, в тому числі і забруднення джерел. Закликаємо усіх небайдужих,– берегти водні скарби, які не лише порятують у спеку, а й збережуть річку, а отже й життя навколо неї. Адже саме від чистоти і повноти річок залежить якість життя і здоров’я людей, ведення ними сільського господарства, тваринництва.

Басейнове управління водних ресурсів річки Прип’ять значну увагу приділє питанням відновлення та впорядкування природних водних джерел.

Працівниками підвідомчих організацій Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять за 9 місяців 2020 року відновлено 48 джерел.

Ця практична природоохоронна діяльність спрямована на поліпшення стану водних ресурсів, їх збереження, відновлення та підвищення екологічної культури населення.


05 серпня 2020 року
Вода – це життя! Чиста вода - здорове життя!

Водні ресурси – це невичерпний природний матеріал життя, який треба берегти і відновлювати. Ось чому Басейновим управлінням водних ресурсів річки Прип’ять приділяється особлива увага відновленню, збереженню, недопущенню забруднення і раціональному використанню водних ресурсів.

Одним із заходів є проведення робіт з відновлення природних водних джерел. Відтворення і впорядкування замулених природних джерел, їх відновлення – це розширення практичної природоохоронної діяльності, спрямованої на охорону і поліпшення стану водних ресурсів, підвищення екологічної культури.и.

Працівники БУВР Прип’яті активно ведуть роботу по облаштуванню природних водних джерел, намагаючись запобігти їх зникненню і сподіваючись привернути увагу суспільства до проблеми водних ресурсів.

Підвідомчими організаціями Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять в липні місяці будо відновлено 11 водних джерел. Працівниками розчищенні джерела від мулу та проведений благоустрій прилеглих до джерел територій. Загалом за 7 місяців 2020 року БУВР Прип’яті відновило 34 водних джерела.


06 липня 2020 року
Вода – це скарб без якого неможливе життя на Землі.

Джерельна вода – чиста, свіжа, завжди прохолодна. А її смак просто неможливо описати словами, потрібно пробувати особисто.

Джерельна вода розташовується глибоко під землею. Як мінімум глибина залягання водоносних шарів становить 10-20 м. Але зазвичай – ще більше. Саме цим і обумовлюється чистота джерельної води. По-перше, всі забруднення знаходяться на поверхні землі. На велику глибину, де залягають водоносні шари, вони якщо і потрапляють, то в невеликій кількості. По-друге, джерельна вода проходить природний процес фільтрації. В даному випадку своєрідним "фільтром" служать множинні гравійні і піщані шари.

Плюсів у джерельної води багато: збалансований хіміко-фізичний склад; великий вміст кисню; відсутність хвороботворних бактерій (вони не розмножуються в ній, так як її температура дуже низька – не більше 6°C); відсутність шкідливих домішок (її не обробляють хлором і озоном). У зв'язку з цим джерельну воду часто називають «живою». Вона дійсно "заряджає" людину додатковою енергією, чого не дає водопровідна вода. Також її немає сенсу кип'ятити – ніяких бактерій тут немає, а тому вона відразу придатна для пиття.

Працівниками підвідомчих організацій басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять за перше півріччя 2020 року було відновлено 23 водних джерела. А саме проведена вирубка кущів та обкошування трави,облаштування прилеглої території, розчищення джерел від мулу та піску, пофарбовані дерев’яні та металеві конструкції.


02 червня 2020 року
Щоб з джерела воду пити, його треба берегти!

З давніх-давен на просторах України існували джерела-криниці, які відігравали важливу роль в житті людства. Біля них зупинялись мандрівники й тамували спрагу кришталевою водою, відпочивали в їх прохолоді. Багато з джерел мають свою дивовижну історію, яка зберігається у пам’яті народу. А ще досить часто з маленьких дзвінких джерел беруть витоки великі річки, стрімкі потічки; інколи вони є і основною артерією екосистеми та служать для наповнення водою ставків. Саме від чистоти і повноти річок залежить якість життя і здоров’я людей, ведення ними сільського господарства, тваринництва. Тому особливо актуально та гостро впродовж останніх спекотних років в нашій країні постає питання раціонального водокористування, що передбачає виконання спеціальних заходів з відродження і охорони водних джерел. Значення такої роботи важко переоцінити. Адже проблема питної води для країни надзвичайно важлива. І не останню роль у цьому відіграють водні джерела, з відновленням яких покращується і якість води в річках, і їх наповненість.

Працівниками Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять з початку 2020 року було відновлено та упорядковано 13 природних водних джерела, а саме: проведено благоустрій джерел, огороджені санітарні зони, проведені роботи по обкошуванню рослинності навколо джерел, пофарбовані дерев’яні та металеві конструкції, деякі джерела очищені від мулу. Прилеглі території приведені в належний естетичний стан.


05 травня 2020 рік

А ми продовжуємо працювати в умовах карантину!

Ми пізнаємо цінність води лише коли колодязь пересихає. (Бенджамін Франклін)

Працівниками Новоград-Волинського міжрайонного управління водного господарства проведені роботи по відновленню кринички в селі Романівка Новоград-Волинського району. Загальними зусиллями відремонтовано та пофарбовано накриття криниці, приведено в належний естетичний стан прилеглу територію.


2019 рік

Українці заслуговують на чисту воду

Природний вихід підземних вод на поверхню – це і є джерело. Джерело, свого роду показник екологічного стану того місця, в якому воно знаходяться, має величезне значення для підтримання водного балансу інших поверхневих джерел.

Деякі з джерел представляють собою унікальну природну цінність, до того ж при виникненні надзвичайної ситуації є часто єдиним джерелом питної води.

Джерельна вода доходить до нас у своїй первозданній природній формі, володіє цілющими властивостями. Така вода - жива, вона дарує нам чисту енергію самої природи і тому треба берегти і відновлювати природні джерела.

Так за 2019 рік працівниками підвідомчих організацій Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять відновлено 4️8️ природних джерел і 2️ витоки річок.


Витік кожної річки чи струмка починається саме з природного джерела – зародка водної артерії. За рахунок цих витоків поповнюються водою наші річки, ставки та озера.

Упорядковане джерело символізує нашу історію, обряди та народні звичаї, а також є хорошим місцем відпочинку.

За 6 місяців 2019 року водогосподарськими організаціями в області відновлено 23 природних джерела.


Водне господарство (річки, ставки і озера) є складовою економіки не лише окремого регіону, але й держави. Воно тісно пов’язано з усіма галузями і безпосередньо впливає на задоволення необхідних соціальних і побутових умов життя населення.

Французький письменник і філософ А.Сент-Екзюпері у свій час писав: «Вода, ти не просто потрібна для життя, ти і є саме життя». А щодо необхідності контролю за якістю води, недопущення її забруднення застерігав французький мікробіолог Луї Пастер. На його думку понад 80 відсотків усіх хвороб людина заносить в організм з питною водою. Отже, яка якість поверхневих і підземних вод, таке й здоров’я нації і держави. У народі кажуть: «Будь багатий як земля, а здоровий, як вода». «Доброго путі й свіжої води» - бажали люди на прощання один одному. Джерельна вода завжди була поруч з такими вічними поняттями, як земля, хліб і вогонь.

Усім нам слід пам’ятати, що водні ресурси - це невичерпний природний матеріал життя, який треба берегти і відновлювати. Ось чому відновленню, збереженню, недопущенню забруднення і раціональному використанню водних ресурсів в обласному управлінні водних ресурсів і підвідомчих управліннях приділяється особлива увага.

Головною ланкою у водному господарстві Житомирщини є ресурси поверхневих та підземних вод. Для постійного забезпечення водою населення та галузей економіки, за умови її раціонального використання, в області побудовано 54 водосховища та 1822 ставки із запасом 343 млн.м3 води. Забезпеченість водними ресурсами одного жителя області щорічно коливається від 0,9 тис.м3 до 1,7 тис.м3. Це явно недостатньо, адже за міжнародною класифікацією до середньо забезпечених регіонів належать такі, де на одного жителя припадає 6,19 тис.м3 води на рік. За цих умов першочерговими завданнями усіх суб’єктів господарювання є економія води, відтворення та утримання в належному стані водних ресурсів, запровадження для цього ефективного механізму державного регулювання водокористування та водовідведення.

Але водогосподарські організації області турбуються не лише за покриття потреби усіх споживачів у воді взагалі, а передусім, забезпечення доброякісною питною водою. Зважаючи на це, в господарській діяльності головна увага звертається на безаварійне функціонування гідротехнічних споруд, дотримання встановлених режимів водосховищ і водогосподарських систем для того, щоб не допускати забруднення водних ресурсів, домогтися їх відтворення, збереження і раціонального використання.

Перш за все, це досягається за рахунок відтворення водних джерел, адже витік кожної річки, річечки чи струмка починається саме з природного джерела – зародка водної артерії. Із цих джерел поповнюються високоякісною водою річки та ставки Житомирщини. Тому із давніх-давен людина завжди турбувалася про чистоту водних джерел, шанобливо ставилася до річок, озер, криниць, природних джерел, очищала їх від мулу та упорядковувала. Берегла і леліяла їх, бо добре знала, що вода є основа життя на землі.

Розуміючи важливість проведення таких заходів, водогосподарські організації області широко пропагують через засоби масової інформації та закликають громадськість активно включатися в роботу з відновлення водних джерел, а також проводять її власними силами.

Так, лише за останні п’ять років підвідомчими організаціями облводресурсів відновлено майже двісті природних джерел і витоків річок, де побудовано і облаштовано кринички.

Справжнім святом стає освячення відновлених джерел, в якому беруть участь жителі населених пунктів, студентська та учнівська молодь, громадськість. Такі заходи широко висвітлюються в пресі, на радіо та телебаченні. Щороку робота з відновлення водних джерел доповняє акції «День довкілля», «До чистих джерел», «Зелений паросток майбутнього» та інші.

Не можна недооцінювати духовного значення криниць, бо вони є джерелом об’єднання людських душ, оберігом зв’язку між поколіннями, невмирущим джерелом нашої пам’яті роду людського. Адже копалися криниці, відновлювалися джерела, врешті, будувалися дамби і гідроспоруди нашими дідами і батьками, а підтримуємо їх, п’ємо з них воду ми, їхні діти, онуки та правнуки.

Відновлення водних джерел не самоціль. Це складова виконання Загальнодержавної Програми «Питна вода України» та обласної Програми «Питна вода Житомирської області на 2006-2020 роки». Виконанню цих програм особливої уваги надають Президент України, Голова Державного агентства водних ресурсів України, голова обласної державної адміністрації, колективи водогосподарських організацій області, керівники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.