Водні джерела

2020 рік

05 жовтня 2020 року

На території України розташовується величезна кількість джерел. Вода з цих джерел має цілющі властивості, але гарантувати якість і "чистоту" джерельних вод не можна, причому залежить це не тільки від життєдіяльності людини у районі від місцезнаходження джерела, але і від сезонності погодних умов. Незмінно наповнюються різними домішками джерельні води під час весняних паводків або осінніх проливних дощів.

В Україні зафіксовано майже повсюдне ослаблення природних джерел, подекуди їх повне висихання, паралельно із виснаженням підземних вод наростає їхнє забруднення, в тому числі і забруднення джерел. Закликаємо усіх небайдужих,– берегти водні скарби, які не лише порятують у спеку, а й збережуть річку, а отже й життя навколо неї. Адже саме від чистоти і повноти річок залежить якість життя і здоров’я людей, ведення ними сільського господарства, тваринництва.

Басейнове управління водних ресурсів річки Прип’ять значну увагу приділє питанням відновлення та впорядкування природних водних джерел.

Працівниками підвідомчих організацій Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять за 9 місяців 2020 року відновлено 48 джерел.

Ця практична природоохоронна діяльність спрямована на поліпшення стану водних ресурсів, їх збереження, відновлення та підвищення екологічної культури населення.


05 серпня 2020 року
Вода – це життя! Чиста вода - здорове життя!

Водні ресурси – це невичерпний природний матеріал життя, який треба берегти і відновлювати. Ось чому Басейновим управлінням водних ресурсів річки Прип’ять приділяється особлива увага відновленню, збереженню, недопущенню забруднення і раціональному використанню водних ресурсів.

Одним із заходів є проведення робіт з відновлення природних водних джерел. Відтворення і впорядкування замулених природних джерел, їх відновлення – це розширення практичної природоохоронної діяльності, спрямованої на охорону і поліпшення стану водних ресурсів, підвищення екологічної культури.и.

Працівники БУВР Прип’яті активно ведуть роботу по облаштуванню природних водних джерел, намагаючись запобігти їх зникненню і сподіваючись привернути увагу суспільства до проблеми водних ресурсів.

Підвідомчими організаціями Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять в липні місяці будо відновлено 11 водних джерел. Працівниками розчищенні джерела від мулу та проведений благоустрій прилеглих до джерел територій. Загалом за 7 місяців 2020 року БУВР Прип’яті відновило 34 водних джерела.


06 липня 2020 року
Вода – це скарб без якого неможливе життя на Землі.

Джерельна вода – чиста, свіжа, завжди прохолодна. А її смак просто неможливо описати словами, потрібно пробувати особисто.

Джерельна вода розташовується глибоко під землею. Як мінімум глибина залягання водоносних шарів становить 10-20 м. Але зазвичай – ще більше. Саме цим і обумовлюється чистота джерельної води. По-перше, всі забруднення знаходяться на поверхні землі. На велику глибину, де залягають водоносні шари, вони якщо і потрапляють, то в невеликій кількості. По-друге, джерельна вода проходить природний процес фільтрації. В даному випадку своєрідним "фільтром" служать множинні гравійні і піщані шари.

Плюсів у джерельної води багато: збалансований хіміко-фізичний склад; великий вміст кисню; відсутність хвороботворних бактерій (вони не розмножуються в ній, так як її температура дуже низька – не більше 6°C); відсутність шкідливих домішок (її не обробляють хлором і озоном). У зв'язку з цим джерельну воду часто називають «живою». Вона дійсно "заряджає" людину додатковою енергією, чого не дає водопровідна вода. Також її немає сенсу кип'ятити – ніяких бактерій тут немає, а тому вона відразу придатна для пиття.

Працівниками підвідомчих організацій басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять за перше півріччя 2020 року було відновлено 23 водних джерела. А саме проведена вирубка кущів та обкошування трави,облаштування прилеглої території, розчищення джерел від мулу та піску, пофарбовані дерев’яні та металеві конструкції.


02 червня 2020 року
Щоб з джерела воду пити, його треба берегти!

З давніх-давен на просторах України існували джерела-криниці, які відігравали важливу роль в житті людства. Біля них зупинялись мандрівники й тамували спрагу кришталевою водою, відпочивали в їх прохолоді. Багато з джерел мають свою дивовижну історію, яка зберігається у пам’яті народу. А ще досить часто з маленьких дзвінких джерел беруть витоки великі річки, стрімкі потічки; інколи вони є і основною артерією екосистеми та служать для наповнення водою ставків. Саме від чистоти і повноти річок залежить якість життя і здоров’я людей, ведення ними сільського господарства, тваринництва. Тому особливо актуально та гостро впродовж останніх спекотних років в нашій країні постає питання раціонального водокористування, що передбачає виконання спеціальних заходів з відродження і охорони водних джерел. Значення такої роботи важко переоцінити. Адже проблема питної води для країни надзвичайно важлива. І не останню роль у цьому відіграють водні джерела, з відновленням яких покращується і якість води в річках, і їх наповненість.

Працівниками Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять з початку 2020 року було відновлено та упорядковано 13 природних водних джерела, а саме: проведено благоустрій джерел, огороджені санітарні зони, проведені роботи по обкошуванню рослинності навколо джерел, пофарбовані дерев’яні та металеві конструкції, деякі джерела очищені від мулу. Прилеглі території приведені в належний естетичний стан.


05 травня 2020 рік

А ми продовжуємо працювати в умовах карантину!

Ми пізнаємо цінність води лише коли колодязь пересихає. (Бенджамін Франклін)

Працівниками Новоград-Волинського міжрайонного управління водного господарства проведені роботи по відновленню кринички в селі Романівка Новоград-Волинського району. Загальними зусиллями відремонтовано та пофарбовано накриття криниці, приведено в належний естетичний стан прилеглу територію.


2019 рік

Українці заслуговують на чисту воду

Природний вихід підземних вод на поверхню – це і є джерело. Джерело, свого роду показник екологічного стану того місця, в якому воно знаходяться, має величезне значення для підтримання водного балансу інших поверхневих джерел.

Деякі з джерел представляють собою унікальну природну цінність, до того ж при виникненні надзвичайної ситуації є часто єдиним джерелом питної води.

Джерельна вода доходить до нас у своїй первозданній природній формі, володіє цілющими властивостями. Така вода - жива, вона дарує нам чисту енергію самої природи і тому треба берегти і відновлювати природні джерела.

Так за 2019 рік працівниками підвідомчих організацій Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять відновлено 4️8️ природних джерел і 2️ витоки річок.


Витік кожної річки чи струмка починається саме з природного джерела – зародка водної артерії. За рахунок цих витоків поповнюються водою наші річки, ставки та озера.

Упорядковане джерело символізує нашу історію, обряди та народні звичаї, а також є хорошим місцем відпочинку.

За 6 місяців 2019 року водогосподарськими організаціями в області відновлено 23 природних джерела.


Водне господарство (річки, ставки і озера) є складовою економіки не лише окремого регіону, але й держави. Воно тісно пов’язано з усіма галузями і безпосередньо впливає на задоволення необхідних соціальних і побутових умов життя населення.

Французький письменник і філософ А.Сент-Екзюпері у свій час писав: «Вода, ти не просто потрібна для життя, ти і є саме життя». А щодо необхідності контролю за якістю води, недопущення її забруднення застерігав французький мікробіолог Луї Пастер. На його думку понад 80 відсотків усіх хвороб людина заносить в організм з питною водою. Отже, яка якість поверхневих і підземних вод, таке й здоров’я нації і держави. У народі кажуть: «Будь багатий як земля, а здоровий, як вода». «Доброго путі й свіжої води» - бажали люди на прощання один одному. Джерельна вода завжди була поруч з такими вічними поняттями, як земля, хліб і вогонь.

Усім нам слід пам’ятати, що водні ресурси - це невичерпний природний матеріал життя, який треба берегти і відновлювати. Ось чому відновленню, збереженню, недопущенню забруднення і раціональному використанню водних ресурсів в обласному управлінні водних ресурсів і підвідомчих управліннях приділяється особлива увага.

Головною ланкою у водному господарстві Житомирщини є ресурси поверхневих та підземних вод. Для постійного забезпечення водою населення та галузей економіки, за умови її раціонального використання, в області побудовано 54 водосховища та 1822 ставки із запасом 343 млн.м3 води. Забезпеченість водними ресурсами одного жителя області щорічно коливається від 0,9 тис.м3 до 1,7 тис.м3. Це явно недостатньо, адже за міжнародною класифікацією до середньо забезпечених регіонів належать такі, де на одного жителя припадає 6,19 тис.м3 води на рік. За цих умов першочерговими завданнями усіх суб’єктів господарювання є економія води, відтворення та утримання в належному стані водних ресурсів, запровадження для цього ефективного механізму державного регулювання водокористування та водовідведення.

Але водогосподарські організації області турбуються не лише за покриття потреби усіх споживачів у воді взагалі, а передусім, забезпечення доброякісною питною водою. Зважаючи на це, в господарській діяльності головна увага звертається на безаварійне функціонування гідротехнічних споруд, дотримання встановлених режимів водосховищ і водогосподарських систем для того, щоб не допускати забруднення водних ресурсів, домогтися їх відтворення, збереження і раціонального використання.

Перш за все, це досягається за рахунок відтворення водних джерел, адже витік кожної річки, річечки чи струмка починається саме з природного джерела – зародка водної артерії. Із цих джерел поповнюються високоякісною водою річки та ставки Житомирщини. Тому із давніх-давен людина завжди турбувалася про чистоту водних джерел, шанобливо ставилася до річок, озер, криниць, природних джерел, очищала їх від мулу та упорядковувала. Берегла і леліяла їх, бо добре знала, що вода є основа життя на землі.

Розуміючи важливість проведення таких заходів, водогосподарські організації області широко пропагують через засоби масової інформації та закликають громадськість активно включатися в роботу з відновлення водних джерел, а також проводять її власними силами.

Так, лише за останні п’ять років підвідомчими організаціями облводресурсів відновлено майже двісті природних джерел і витоків річок, де побудовано і облаштовано кринички.

Справжнім святом стає освячення відновлених джерел, в якому беруть участь жителі населених пунктів, студентська та учнівська молодь, громадськість. Такі заходи широко висвітлюються в пресі, на радіо та телебаченні. Щороку робота з відновлення водних джерел доповняє акції «День довкілля», «До чистих джерел», «Зелений паросток майбутнього» та інші.

Не можна недооцінювати духовного значення криниць, бо вони є джерелом об’єднання людських душ, оберігом зв’язку між поколіннями, невмирущим джерелом нашої пам’яті роду людського. Адже копалися криниці, відновлювалися джерела, врешті, будувалися дамби і гідроспоруди нашими дідами і батьками, а підтримуємо їх, п’ємо з них воду ми, їхні діти, онуки та правнуки.

Відновлення водних джерел не самоціль. Це складова виконання Загальнодержавної Програми «Питна вода України» та обласної Програми «Питна вода Житомирської області на 2006-2020 роки». Виконанню цих програм особливої уваги надають Президент України, Голова Державного агентства водних ресурсів України, голова обласної державної адміністрації, колективи водогосподарських організацій області, керівники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.