План роботи басейнової ради річки Прип'ять на 2024 рік


Протокол засідання басейнової ради річки Прип'ять від 17.01.24 №1


17 січня 2024 року

Відбулося перше засідання басейнової ради річки Прип’ять оновленим персональним складом!

Басейнова рада розглянула питання щодо стану підготовки водогосподарських систем та гідротехнічних споруд для запобігання виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру при пропуску повені та паводків в басейні річки Прип’ять у 2024 році. Було наголошено, що захист від повені та паводків є однією із найголовніших водогосподарських проблем.

Система захисту має мати комплексний характер, створюватись з урахуванням особливостей формування та проходження повеней та паводків, потребує чіткої взаємодії відповідних органів на території басейну річки Прип’ять.

Членам басейнової ради, для розгляду, були представлені пропозиції до Плану заходів із захисту від шкідливої дії вод на 2024 рік в басейні річки Прип’ять у Рівненській, Житомирській, Волинській та Тернопільській областях. Було погоджено 13 пропозицій, які здебільшого стосуються капітального ремонту гідротехнічних споруд для безаварійного пропуску та регулювання рівнів води та кріпленню берегів річок басейну Прип’яті.

Під час засідання затверджений план роботи басейнової ради на 2024 рік, який сформований з урахуванням пропозицій наданих членами басейнової ради.

Засідання басейнової ради пройшло під головуванням голови басейнової ради річки Прип’ять Євгенія Герасімова в режимі активного обговорення та прийнятті спільних рішень!


Наказ про оновлення персонального складу басейнової ради річки Прип'ять


Протокол зборів представників заінтересованих сторін щодо формування складу басейнової ради річки Прип'ять


22 листопада 2023 року

Відбулися установчі збори заінтересованих сторін на яких ухвалено новий персональний склад басейнової ради річки Прип’ять на період 2023-2028 років.

З вступним словом до присутніх звернувся начальник Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять Василь Азима та ознайомив присутніх з наказом Держводагентства від 21.07.2023 №89 « Щодо оновлення персонального складу басейнових рад».

Від заінтересованих сторін з Житомирської, Волинської, Рівненської, Київської, Хмельницької, Львівської та Тернопільської областей надійшло 49 пропозицій.

Сформований склад відповідає необхідним квотам, зокрема водокористувачі складають 35%, територіальні підрозділи центральних органів виконавчої влади – 15%, місцеві органи виконавчої влади – 12%, наука, освіта – 16%, неурядові організації – 16%, органи місцевого самоврядування – 6%.

На установчих зборах обрано голову басейнової ради та його заступника. На підставі протоколу установчих зборів Басейновим управлінням водних ресурсів річки Прип’ять буде направлено ухвалений персональний склад на затвердження до Державного агентства водних ресурсів України.

Також учасники засідання ухвалили структуру секретаріату басейнової ради та обрали виконавчого секретаря.


Розпочато формування персонального складу басейнової ради річки Прип'ять!

Згідно з наказом Держводагентства від 21.07.2023 року № 89 «Щодо оновлення персонального складу басейнових рад» БУВР Прип’яті визначено відповідальним за підготовку зборів заінтересованих сторін, оновлення персонального складу Басейнової ради річки Прип’ять.

Надання кандидатури здійснюється шляхом подання форми заяви разом із супровідним листом від організації, яку представляє кандидат: http://surl.li/kxita

Пропозиції кандидатур для включення до складу Басейнової ради річки Прип’ять просимо надати до 19.10.2023 року на електронну адресу Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять: buvrp@buvrzt.gov.ua

Контактна особа:
Гоша Оксана Олександрівна, тел.: 096-14-04-967


Річний звіт басейнової ради річки Прип`ять за 2023 рік.


Протокол засідання басейнової ради річки Прип'ять від 26.09.23 №13


26 вересня 2023 року

Відбулося чергове онлайн-засідання басейнової ради річки Прип’ять!

Одним із питань порядку денного було розроблення окремих розділів Плану управління суббасейном річки Прип’ять в 2023 році, а саме: повний перелік програм (планів) для району річкового суббасейну Прип’яті, їх зміст та проблеми, які передбачено розв’язати. Члени басейнової ради були ознайомлені з переліком 80 заходів, які включені до Програми заходів, яка розроблена на період 6 років, починаючи з першого циклу плану на 2025-2030 роки. Проект Програми заходів для суббасейну річки Прип’ять сформований із різних чинних програм та проектів за пропозиціями територіальних громад, водокористувачів, Регіональних офісів водних ресурсів у Рівненській, Волинській, Хмельницькій, Тернопільській областях та БУВР Прип’яті, БУВР Західного Бугу та Сяну відповідно до вимог діючого законодавства. Відповідні заходи спрямовані на досягнення стратегічної цілі – досягнення «доброго» екологічного стану поверхневих вод. За результатами голосування членами Басейнової ради було погоджено «Повний перелік програм (планів) для району річкового басейну чи суббасейну, їх зміст та проблеми, які передбачено розв’язати».

Під час засідання, старший науковий співробітник наукового відділу Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника Сергій Обрізан, ознайомив присутніх із перспективами відновлення водно-болотних угідь Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника. Він зауважив, що наукове обгрунтування необхідності і доцільності відтворення боліт викладено в «Концепції управління водними об’єктами в умовах реорганізації діяльності у зоні відчуження, організації біосферного заповідника та зони спеціального промислового використання». Під час обговорення, було підтверджено рішення про включення заходу з відновлення водно-болотних угідь зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення до програми заходів.

Заступник директора Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської ОДА Анатолій Шавурський висвітлив питання про роль річки Прип’ять в становленні та збалансованому розвитку Нобельського національного парку та національного природного парку «Пуща Радзівіла», наголосивши про проблеми збереження екосистем. Він підкреслив те, що на зазначеній території розташовані об’єкти Смарагдової мережі „Poznan - Blazhove” та вона межує з об’єктами Смарагдової мережі „Rivnenskyi Nature Reserve”, „Olmanskiye bolota” та „Topila Bog”. Висновком даного виступу стало те, що проблема збереження природних екосистем все більше загострюється. При цьому необхідно одночасно забезпечувати мінімальний антропічний вплив на природні комплекси як в цілому, так і на їх окремі компоненти. Для досягнення цієї мети необхідно розробляти напрямки гармонійного розвитку суспільства та природи.

Заступник голови басейнової ради річки Прип’ять Василь Азима прозвітував про роботу басейнової ради. Він наголосив на тому, що наказом Державного агентства водних ресурсів України від 13.11.2018 року №847 затверджено Положення про басейнову раду річки Прип’ять та її персональний склад, який налічував 50 чоловік. Протягом 2019-2023 років відбулося 10 засідань відповідно до Плану роботи басейнової ради річки Прип’ять та 3 позачергових засідання, які проводились відкрито та були правомочними, так як на них були присутні більше половини її членів. Під час засідань були представлені та розглянуті усі розроблені розділи Плану управління суббасейном річки Прип’ять. Крім того, на засіданні розглядались питання затверджені Планом роботи басейнової ради на відповідні роки. Питання для розгляду формувались із пропозицій наданих членами басейнової ради.

Засідання басейнової ради проходило під головуванням заступника голови басейнової ради Василя Азими, який наостанок подякував всім членам басейнової ради за плідну та активну працю протягом п’яти років.


Протокол засідання басейнової ради річки Прип'ять від 13.06.23 №12


13 червня 2023 року

Члени басейнової ради зібрались на черговому онлайн-засіданні для вирішення головних проблем басейну річки Прип’ять!

Засідання басейнової ради річки Прип’ять розпочалося з ознайомлення присутніх зі змінами, які відбулися у персональному складі.

На початку засідання Василь Азима коротко ознайомив усіх присутніх з питаннями, які винесені на порядок денний. Він акцентував увагу на тому, що захист від повені та паводків є однією із найголовніших водогосподарських проблем.

Члени басейнової ради заслухали інформацію про організацію та виконання заходів щодо безаварійного пропуску повені та дощових паводків в умовах воєнного стану в басейні річки Прип’ять в 2023 році.

Під час свого виступу Олег Микитин наголосив на тому, що система захисту має мати комплексний характер, створюватись з урахуванням особливостей формування та проходження повеней і паводків, потребує чіткої взаємодії відповідних органів на територіях басейнів річок.

Віталій Фесенко проінформував присутніх про те, що вирішення питань протипаводкового захисту тісно пов’язане з регулюванням річок, здійснення заходів щодо охорони їх від замулення, будівництвом та виконанням інших робіт у заплавах річок.

Ростислав Кравчук звернув увагу на те, що у разі погіршення гідрометеорологічної ситуації, буде забезпечено оперативне коригування режимів роботи водосховищ та водогосподарських систем з урахуванням прогнозу водності.

Особливу увагу під час засідання було приділено питанню забруднення поверхневих водних об’єктів в басейні річки Прип’ять та переліку заходів щодо вирішення головних водно-екологічних проблем Плану управління суббасейном річки Прип’ять (2025-2030 роки), яке на даний час є дуже актуальним.

Олексій Ярошевич у своєму виступі зазначив, що програма заходів є невід’ємною частиною Планів управління річковими басейнами, які розробляються відповідно до вимог водного законодавства України для кожного річкового басейну.

Марія Шкльода ознайомила присутніх з основними джерелами забруднення поверхневих вод суббасейну річки Прип’ять. Під час доповіді було наголошено на тому, що при раціональному плануванні Програми заходів на вирішення водно-екологічних проблем переважно розглядались пропозиції підприємств житлово-комунальної галузі, які максимально створюють потенційний ризик для досягнення екологічних цілей для поверхневих водних об’єктів.

Засідання басейнової ради пройшло під головуванням заступника голови басейнової ради річки Прип’ять Василя Азими в режимі активного обговорення та прийнятті спільних рішень!


Річний звіт басейнової ради річки Прип`ять за 2022 рік.


План роботи басейнової ради річки Прип'ять на 2023 рік


Протокол засідання басейнової ради річки Прип'ять від 21.12.2022 №11


21 грудня 2022 року

Під головуванням заступника голови басейнової ради Василя Азими відбулося чергове онлайн-засідання, на якому обговорювали питання щодо визначення головних водно-екологічних проблем басейну Прип’яті..

Марія Шкльода, начальниця відділу ведення водного кадастру та моніторингу вод БУВР Прип’яті, інформувала про результати державного моніторингу поверхневих вод, державного обліку водокористування та про забруднення водних об’єктів органічними, біогенними та небезпечними речовинами. Присутні були ознайомленні з переліком підприємств житлово-комунальної галузі та промисловості, які чинять основні тиски на стан поверхневих вод. Було зазначено, що результати моніторингу з дотриманням вимог ВРД забезпечують базову лінію для розробки заходів та служать для підтвердження оцінки навантажень з боку водокористувачів, агропромислового сектора, наближаючи досягнення головної мети - доброго екологічного стану поверхневих вод

Під час засідання було розглянуто стан підготовки Плану управління суббасейном річки Прип’ять, зокрема, заступник начальника БУВР Прип’яті Олег Микитин ознайомив присутніх з розробленням розділу 8 «Повний перелік програм заходів для району річкового суббасейну Прип’яті. Робота над цим розділом триває, проводиться узагальнення та оптимізація по визначенню найактуальніших водно-екологічних проблем, які будуть включені до Програми заходів. Розробку плану заходів заплановано на 2022-2023 роки відповідно до планів-графіків процесу розроблення ПУРБ, затверджених наказами Міндовкілля від 27.11.2020 №313 та від 15.11.2021 №752 пункту 8 «Розробка повного переліку програм (планів) для району річкового басейну».

На останок, Василь Азима наголосив на необхідності та важливості забезпечення комунікації з територіальними громадами та комунальними підприємствами в частині надання пропозицій до Програми заходів для досягнення встановлених екологічних цілей.

Крім того, члени басейнової ради розглянули та затвердили План роботи басейнової ради на 2023 рік.


Презентації засідання Басейнової ради річки Прип’ять

ВОДНО ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ БАСЕЙНУ ПУРБ РОЗДІЛ 8

Протокол засідання басейнової ради річки Прип'ять від 30.06.2022 №9


30 червня 2022 року відбулося чергове онлайн-засідання басейнової ради річки Прип’ять!

На початку засідання заступник голови басейнової ради річки Прип’ять Василь Азима ознайомив присутніх зі змінами, які відбулися у персональному складі басейнової ради.

Серед питань на порядку денному розглянуто роботу по визначенню референційних умов та розробка типоспецифічних класифікацій для визначення екологічного стану масивів поверхневих вод суббасейну річки Прип’ять, представлену директором Інституту гідробіології Національної академії наук України Сергієм Афанасьєвим.

Олексій Ярошевич під час відеоконференції представив учасникам засідання проєкт Методичних рекомендацій щодо встановлення екологічних цілей та розробки програми заходів Плану управління річковим басейном для використання при підготовці розділів Плану управління суббасейном річки Прип’ять.

Присутніх членів басейнової ради було ознайомлено Державною службою геології та надр України з результатами роботи щодо виділення та опису масивів підземних вод басейну річки Дніпро (суббасейн річки Прип’ять).

У ході онлайн-засідання члени басейнової ради заслухали інформацію щодо виконання заходів по підготовці та безаварійному пропуску повені та дощових паводків у басейні річки Прип’ять в 2022 році.

Всі рішення приймалися одноголосно та включені в протокол засідання басейнової ради річки Прип’ять.


Річний звіт басейнової ради річки Прип`ять за 2021 рік.


План роботи басейнової ради річки Прип'ять 2022 рік


Протокол засідання басейнової ради річки Прип'ять від 14.12.2021 №8


14 грудня 2021 року у режимі відеоконференції під головуванням заступника басейнової ради річки Прип’ять Василя Азими відбулося чергове онлайн-засідання!

Сергієм Обрізаном – старшим науковим співробітником Чорнобильського радіаціцно-екологічного біосферного заповідника висвітлено питання проблеми відродження малих річок Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника. В результаті обговорення вирішено внести пропозиції до Програми діагностичного та дослідницького моніторингу масивів поверхневих вод щодо пункту моніторингу за здійсненням контролю за вмістом пріоритетних і басейнових специфічних речовин на річці Прип’ять територія Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника.

Михайло Химин – заступник директора з науково-дослідної роботи НПП «Прип’ять-Стохід» у своїй доповіді звернув увагу членів басейнової ради на стан русла річки Прип’ять нижче Вижівського водозабору в межах НПП «Прип’ять-Стохід» та заходи щодо відновлення і підтримання сприятливого режиму та санітарного стану. Члени басейнової ради одноголосно вирішили звернутися до Державного агентства водних ресурсів України щодо виділення коштів для ГІС-моделювання басейну річки Прип’ять з метою комплексної оцінки гідрологічного та екологічного стану водно-болотних екосистем у регіоні, виділення на основі їх аналізу ключових місць для проведення елементів загальноекологічного моніторингу, критерії оцінки стану екосистем.

У ході онлайн-зустрічі розглянуто питання виконання Плану управління суббасейну річки Прип’ять, а саме визначення референційних умов та розробки типоспецифічних класифікацій для визначення екологічного стану масивів поверхневих вод суббасейну річки Прип’ять.

За результатами обговорення виділені головні водно-екологічні проблеми малих річок басейну річки Прип’ять та першочергові пріоритетні заходи щодо збереження та використання водних ресурсів річки Прип’ять.

Насамкінець, членами басейнової ради річки Прип’ять одноголосно затверджено План роботи басейнової ради річки Прип’ять на 2022 рік.


Презентації засідання Басейнової ради річки Прип’ять

Проблеми відродження малих річок Чорнобильського
радіаційно-екологічного біосферного заповідника
Проєкт заходів Плану управління української частини
транскордонного водно-болотного угіддя Стохід-Прип'ять-Простир

Протокол засідання басейнової ради річки Прип'ять від 23.06.2021 №7


23 червня 2021 року заступник басейнової ради річки Прип’ять Василь Азима провів чергове онлайн-засідання!

Під час засідання розглядалось питання впливу роботи суб’єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водопостачання і водовідведення на екологічний стан річок та основні забруднювачі в суббасейні Прип’яті. Заслухавши інформацію члени басейнової ради рекомендували БУВР Прип’яті, БУВР Західного Бугу та Сяну, Регіональним офісам водних ресурсів у Рівненській, Волинській, Хмельницькій та Тернопільській областях сприяти поширенню інформації щодо визначення головних водно-екологічних проблем суббасейну Прип’яті у рамках підготовки Плану управління річковим басейном Дніпра.

З метою здійснення державного контролю за дотриманням природоохоронного законодавства вирішено продовжити практику надання переліку водокористувачів, які допустили забруднення поверхневих вод внаслідок скиду недостатньо-очищених зворотних вод територіальним органам Державної екологічної інспекції України, висвітлювати дану інформацію у засобах масової інформації та вебсайтах, залучати громадськість до управління водними ресурсами і забезпечувати підтримку громадських ініціатив.

В ході проведення засідання було обговорено питання взаємодії під час проходження повені та дощових паводків у 2021 році та прийняття управлінських рішень щодо недопущення виникнення надзвичайних ситуацій на водних об’єктах в басейні річки Прип’ять. Рекомендовано Міжвідомчій комісії по узгодженню режимів роботи водосховищ комплексного призначення та водогосподарських систем в суббасейні річки Прип’ять забезпечити встановлення оптимальних режимів роботи водних об’єктів за періодами року та своєчасне їх коригування у відповідності до водогосподарської обстановки.

Костянтин Данько, завідувач лабораторії оцінки та управління ризиками затоплень відділу системних гідрометеорологічних досліджень Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України, представив проєкт Плану управління ризиками затоплення у межах району басейну річки Дніпро на 2023-2030 роки та описав подальші дії на шляху до його затвердження.


Протокол засідання басейнової ради річки Прип'ять від 06.05.2021 №6


Річний звіт басейнової ради річки Прип`ять за 2020 рік.


План роботи басейнової ради річки Прип'ять 2021 рік


Протокол засідання басейнової ради річки Прип'ять від 22.12.2020 №5


22 грудня 2020 року

Під головуванням заступника басейнової ради річки Прип’ять Василя Азими відбулося чергове онлайн-засідання.

Під час засідання розглядалось питання розробки окремих елементів плану управління річковим суббасейном річки Прип’ять у 2020 році та кроки на 2021 рік. Результатом розгляду даного питання було вирішено продовжити розробку елементів ПУРБ відповідно до План-графіку процесу розроблення проєкту Плану управління річковим басейном Дніпра затвердженим наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 27.11.2020 №313. Присутні були ознайомлені з розробкою Програми моніторингу масивів поверхневих вод суббасейну річки Прип’ять.

В ході проведення засідання члени басейнової ради проінформовані про основні проблеми малих річок суббасейну річки Прип’ять та реалізацію програм і проєктів органів місцевого самоврядування, спрямованих на покращення екологічного стану водних ресурсів. З метою недопущення забруднення поверхневих водних об’єктів було вирішено звернутись до підприємств, що експлуатують очисні споруди каналізації про розроблення заходів щодо досягнення встановлених нормативів гранично-допустимих концентрацій та посилити роботу БУВРів та РОВРів щодо залучення коштів на виконання робіт по покращенню екологічного стану водних ресурсів.

Георгій Веремійчик – Національний екологічний центр України представив інформацію щодо проєкту Річкового шляху Е40. Присутні підтримали рішення рекомендувати проходження Проєктом процедури оцінки впливу на довкілля та стратегічної екологічної оцінки.

Наостанок, учасники засідання узгодили план роботи басейнової ради на наступний рік.



Протокол засідання басейнової ради річки Прип'ять від 03.09.2020 №4


Презентації засідання басейнової ради річки Прип’ять по проведенню громадських консультацій щодо визначення головних водно-екологічних проблем суббасейну річки Прип’ять у рамках підготовки Плану управління річковим басейном Дніпра.


03 вересня 2020 року

Відбулось позачергове онлайн-засідання басейнової ради річки Прип’ять до якого долучився Голова Держводагентства Валентин Шліхта, який акцентував увагу присутніх на дотриманні норм Водної Рамкової Директиви щодо підготовки Планів управління річковими басейнами.

Валентин Шліхта наголосив, що на сьогоднішній день головним у водогосподарській галузі є перехід на інтегроване управління водними ресурсами за басейновим принципом, що передбачає собою баланс трьох ключових складових: економічних, соціальних та екологічних цілей, а також закликав членів басейнової ради стати основою для забезпечення комунікації усіх зацікавлених сторін для досягнення спільної мети.

Під час засідання розглядалось питання проведення громадських консультацій щодо визначення головних водно-екологічних проблем суббасейну річки Прип’ять у рамках підготовки Плану управління річковим басейном Дніпра.

Експерти з управління річковими басейнами проєкту «Водна ініціатива плюс» Олексій Ярошевич, Наталя Люта, Катерина Мудра ,Олена Никифорук та Олена Марушевська ознайомили присутніх з головними водно-екологічними проблемами суббасейну річки Прип’ять.

У суббасейні річки Прип’ять знаходяться два міста, кількість жителів яких перевищує 100 тис.- це м. Рівне та м. Луцьк, які формують 37 % органічного навантаження на поверхневі води. Найвище навантаження забруднення біогенними елементами спостерігається у басейнах малих річок – Турія, Стохід, Стир, Горинь та Уж, де надлишок нітрогену у грунті перевищує 100 кг N/га. У суббасейні Прип’яті 3 підприємства ( КП «Луцькводоканал», УВКГ м. Славута, ТОВ «ПКПФ-Україна» смт. Понінка Полонський р-н) сумарно за рік відводять 26 кг сполук нікелю, який входить до списку пріоритетних речовин. Високий показник застосування пестицидів, який перевищує 3 кг/га відзначається у Теофіпольському районі Хмельницької області та Туріївському районі Волинської області.

Майже 50 % виділених масивів поверхневих вод є істотно зміненими, з них 119 МПВ зарегульовано водосховищами і ставками, 93 МПВ зазнали як спрямлення, так і зарегульованості і 304 МПВ зазнали спрямлення русла. Серед 418 річок суббасейну лише 104 річки не зазнали жодних гідроморфологічних змін.

Зони, які підлягають охороні, займають 33 % території суббасейну. Всього визначено 1172 зони, з них 33 об’єкти Смарагдової мережі, 1027 питних водозаборів та 112 офіційно визначених місць рекреації.

Також було зазаначено, що мета економічного аналізу водокористування показати економічний розвиток басейну річки, включаючи оцінку сучасного водокористування, та оцінити рівень відшкодування витрат на послуги водопостачання для різних секторів економіки відповідно принципу «забруднювач платить».

Учасники онлайн-засідання погодились з визначеними водно-екологічними проблемами:

- забрудненням органічними речовинами;
- забрудненням біогенними елементами;
- забрудненням небезпечними речовинами;
- гідроморфологічними змінами;
- забрудненням побутовими відходами;
- зміною клімату.

Під час обговорення вирішено сприяти поширенню інформації та залучити всі заінтересовані сторони суббасейну річки Прип’ять до заповнення анкет у термін до 15 вересня 2020 року.

Марія Шпанчик - начальник відділу адміністрування водного кадастру та моніторингу вод Держводагентства представила проект програми діагностичного моніторингу масивів поверхневих вод суббасейну річки Прип’ять та наголосила, що згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 19.08.2018 року № 758 затверджено новий Порядок здійснення державного моніторингу вод, згідно якого в Україні запроваджено європейські підходи щодо здійснення моніторингу вод відповідно до вимог Водної Рамкової Директиви.

Обговорені основні критерії щодо вибору масивів поверхневих вод для включення до програми діагностичного моніторингу. Проєктом Програми у суббасейні Прип’яті охоплено 32 МПВ, що становить 3,1 % від визначених на 35 пунктах спостережень.

За результатами обговорення внесені пропозиції додати до програми діагностичного моніторингу здійснення контролю МПВ за вмістом радіонуклідів цезію -137 та стронцію -90.

Засідання басейнової ради відбувалось під головуванням заступника голови басейнової ради Василя Азими та пройшло у теплій та дружній атмосфері однодумців, які націлені на спільний результат – досягнення «доброго» стану річки Прип'ять.


План роботи басейнової ради річки Прип`ять


Інформаційні матеріали щодо проведення громадських консультацій з визначення головних водно-екологічних проблем у рамках підготовки Плану управління річковим басейном Дніпра.

Держводагентством спільно з проєктом «Водна ініціатива плюс Європейського Союзу для країн Східного партнерства» розпочинаються громадські консультації щодо головних водно-екологічних проблем у рамках підготовки Плану управління річковим басейном Дніпра.

Інформування громадськості та проведення громадських консультацій під час розробки Планів управління річковими басейнами, зокрема після визначення головних водно-екологічних проблем, передбачено Водною Директивою ЄС та постановою Кабінету Міністрів України від 18 травня 2017 №336.

Головні водно-екологічні проблеми суббасейну річки Прип’ять

Для спільного розуміння та консенсусу з приводу того, що є головними водно-екологічними проблемами басейну річки Прип’ять просимо Вас заповнити опитувальник зайшовши за посиланням: https://forms.gle/DVPPi2CGvnXFkLCk9


Протокол засідання басейнової ради річки Прип'ять від 28.07.2020 №3


Об’єднавшись можна досягти результату!

28 липня відбулось засідання басейнової ради річки Прип’ять, яке проходило у форматі «он-лайн» відео-конференції на базі Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять.

Василь Азима розпочав засідання басейнової ради акцентувавши увагу присутніх на тому, що на попередніх засіданнях розглядались питання внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження інтегрованих підходів в управлінні водними ресурсами за басейновим принципом, зокрема про затвердження Порядку розроблення плану управління річковим басейном та його першими розділами відповідно до Дорожньої карти розробленої Державним агентством водних ресурсів України.

Зокрема, на засіданні була представлена презентація і доповідь про зони (території), які підлягають охороні в суббасейні річки Прип’ять та подальшу розробку елементів ПУРБ.

Генеральний директор державного спеціалізованого підприємства «Екоцентр» Сергій Кірєєв розповів про стан водних ресурсів, систему моніторингу та бар’єрні функції зони відчуження. ДСП «Екоцентр» безпосередньо приймає участь у виконанні положень Концепції реалізації державної політики у сфері розвитку діяльності в окремих зонах радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи по розділу «Підтримка бар’єрної функції та удосконалення захисних бар’єрів». Також було зазначено, що для виконання бар’єрних функцій здійснюється експлуатація, технічне обслуговування і контроль 14 водоохоронних споруд підпірного типу, 5 меліоративних систем, відповідно до затвердженого регламенту.

Активно обговорювалось питання впливу комунальних підприємств, які надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення на якісний стан водних ресурсів суббасейну річки Прип’ять. Під час обговорення були розглянуті питання про основні кроки щодо вирішення питання забруднення органічними, біогенними та небезпечними речовинами шляхом виконання заходів спрямованих на відповідність водного масиву цілям екологічної якості водного середовища, в першу чергу за рахунок забезпечення сучасних систем збору та очищення стічних вод, застосування найновіших технологій на підприємствах, особливо целлюлозно-паперової, хімічної, харчової галузей та тваринництва, застосування менш токсичних форм сільськогосподарських хімікатів і безпечне їх використання.

В результаті обговорення вирішили звернутись до місцевих органів влади щодо залучення коштів місцевих бюджетів на виконання програм природоохоронного спрямування та заходів по збереженню та відтворенню водних ресурсів з метою покращення екологічного та хімічного стану водних об’єктів суббасейну Прип’яті, залучати громадськість в управлінні водними ресурсами суббасейну річки Прип’ять та забезпечити підтримку громадських ініціатив.

Заступник начальника Регіонального офісу водних ресурсів у Волинській області Ростислав Кравчук наголосив на тому, що надійне функціонування водорегулюючих гідротехнічних споруд річки Прип’ять забезпечить захист від затоплення і підтоплення сільськогосподарських угідь і значної кількості територій населених пунктів у багатоводний період, а також заакумулює необхідний обсяг води для зволоження осушених сільськогосподарських угідь та пожежонебезпечних ділянок торфовищ у маловодний і посушливий періоди. Тільки технічно справний стан водорегулюючих споруд дає можливість здійснювати регулювання стоку для забезпечення потреб населення і галузей економіки.

Разом з тим було зазначено, що першочерговими ГТС, яким має бути приділена увага це споруди Білоозерської водоживильної системи, яка істотно впливає на перерозподіл стоку річки Прип’ять та її приток і забезпечує функціонування Дніпровсько-Бузького каналу. Це одна з найбільш вразливих точок у верхів’ї Прип’яті.

Тому було вирішено, рекомендувати балансоутримувачам ГТС провести комісійне позачергове обстеження технічного стану гідротехнічних споруд, визначитись з термінами і можливостями для виконання ремонтних робіт та продовжити роботу з органами місцевого самоврядування щодо взяття на баланс безгосподарських гідротехнічних споруд водних об’єктів.

Василь Азима проінформував про те, що у рамках проєкту «Водна ініціатива плюс Європейського Союзу для країн Східного партнерства» планується проведення громадських консультацій щодо визначення головних водно-екологічних проблем при підготовці Плану управління річковим басейном Дніпра. Громадські консультації допоможуть створити довіру між зацікавленими сторонами, уникнути конфліктів та показати, що водогосподарські проблеми можливо вирішити.

До засідання басейнової ради долучились представники МБО «Екологія-Право-Людина», зокрема Катерина Полянська та Софія Шутяк, які підняли питання обговорення водно-екологічних проблем в суббасейні річки Прип’ять.

Проаналізувавши нагальні проблеми басейну учасники засідання обговорили шляхи їх подолання для досягнення доброго стану масивів вод у майбутньому.


28 липня 2020 року відбудеться онлайн-засідання басейнової ради річки Прип’ять!

Під час онлайн-засідання розглядатимуться наступні питання:

- стан водних ресурсів, система моніторингу та бар’єрні функції зони відчуження;

- про якісний стан водних ресурсів суббасейну річки Прип’ять та вплив комунальних підприємств, які надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення;

- про стан водорегулюючих гідротехнічних споруд річки Прип’ять, їх вплив на водність регіону.

Членам басейнової ради буде представлена доповідь та презентація щодо проведення робіт з розробки Плану управління суббасейну річки Прип’ять.

Онлайн-засідання розпочнеться об 11.00 28 липня 2020 року, у форматі відео-конференції за допомогою сервісу Google Meet.

Для отримання додаткової інформації щодо підключення до онлайн-заходу можна звертатися до контактної особи:
Рибакова Івана Олеговича,
тел.: 098-31-26-799,
e-mail: buvrp@b.netuvrzt.gov.ua

Контактна особа:
Гоша Оксана Олександрівна, тел.: 096-14-04-967

01 липня 2020 рік

Виконуючий обов’язки голови Державного агентства водних ресурсів України Михайло Хорєв провів онлайн захід «Зустріч керівництва Держводагентства з головами та заступниками басейнових рад» модератором якого був голова басейнової ради Південного Бугу Віталій Мокін.

Під час відеозустрічі обговорювались питання залучення басейнових рад до бюджетного процесу, основні кроки завершення написання Плану управління річковим басейном та інші актуальні питання.

В онлайн заході прийняли участь заступник голови басейнової ради річки Прип’ять Василь Азима та секретар басейнової ради Юрій Серилко.

Основний меседж даної зустрічі – басейнова рада це сучасна платформа для узгодження рішень у водному секторі!


Річний звіт басейнової ради річки Прип`ять за 2019 рік.


Газета "Голос України"


План роботи басейнової ради річки Прип`ять на 2020 рік.


31 жовтня 2019 року

У м. Луцьк відбулося засідання басейнової ради річки Прип’ять для узгодження шляхів вирішення екологічних проблем всього басейну річки Прип’ять.

Члени басейнової ради ознайомлені з етапами розробки елементів Плану управління суббасейну річки Прип’ять.

Під час засідання висвітлено питання аналізу антропогенних впливів на кількісний та якісний стан вод з боку точкових джерел в басейні річки Прип’ять та перерозподілу стоку річки Прип’ять у Білоозерську водоживильну систему Дніпро-Бузького каналу, які є актуальними не лише в Україні, але й в Республіці Білорусь.

Окремо приділена увага питанню про гідрологічну та екологічну ситуацію в басейні р. Стир – транскордонної притоки річки Прип'ять, та стану водних ресурсів басейну Прип’яті у цілому.

Наприкінці засідання учасники визначилися із планом роботи та першочерговими задачами басейнової ради у 2020 році.


Протокол засідання басейнової ради річки Прип'ять від 31.10.2019 №2

Переглянути файл

Презентація засідання Басейнової ради річки Прип'ять (від 31.10.2019 №2)

Переглянути файл

Членом басейнової ради річки Прип'ять, генеральним директором ДСП «Екоцентр», учасником групи «Основні джерела точкового та дифузного забруднення у басейні річки Прип'ять», яка сформована для ефективної роботи басейнової ради річки Прип'ять, засідання якої відбулося 12 квітня 2019 року у м. Новоград-Волинський - Сергієм Кірєєвим надано матеріали щодо основних антропогенних впливів Зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення.


Для вирішення водно-екологічних проблем річки Прип'ять 12 квітня у місті Новоград-Волинський відбулося засідання басейнової ради річки Прип'ять.

«У минулому році ми створили басейнову раду Прип'яті. Всі формальності пройдені і вже сьогодні ми затвердили план роботи на 2019 рік, маємо чіткі кроки і маємо працювати ефективно», - сказав голова басейнової ради Олексій Ясюнецький.

Василь Азима ознайомив присутніх з етапами розробки Плану управління суббасейну Прип'яті у 2018 році та із основними завданнями на 2019 рік. Під час засідання вироблені узгоджені дії щодо управління територією річкового басейну Прип'яті.

Засідання пройшло за участю науковців, водокористувачів та членів громадських організацій з 7 областей України в атмосфері активного обговорення ряду актуальних питань, таких як: налагодження сучасного моніторингу вод, роботи водних об’єктів у повеневий та меженний періоди.

Проаналізувавши наявні матеріали з обліку використання вод було визначено антропогенні впливи на якісний стан річок суббасейну Прип’яті з боку 34 точкових джерел забруднення.

Разом з тим, необхідно провести більш детальний аналіз антропогенних впливів з боку водокористувачів, у тому числі і на річку Хомора, притоку р.Случ, яка з 2016 року забруднюється стоками на території Полонського району Хмельницької області та Баранівського району Житомирської області, які скидає ТОВ «Понінківська картонна-паперова фабрика-Україна», що у Хмельницькій області. Члени басейнової ради одноголосно вирішили запросити на наступне засідання керівництво Понінківської картонно-паперової фабрики та заслухати інформацію, як проходить процес встановлення очисних споруд та виконання плану – графіку робіт, про який говорили на спільному засіданні комісій ТЕБ та НС Житомирської та Хмельницької областей.

Під час засідання активно обговорювалось питання забезпечення регулювання стоку річок у басейні річки Прип'ять. Зі змістовною доповіддю виступив представник Національного університету водного господарства та природокористування Ігор Стадник. Представником ВП «Рівненська АЕС» Федором Кислициним присутнім була представлена презентація щодо намірів ВП «Рівненська АЕС» по будівництву гідроспоруди на річці Стир.

Присутніх було проінформовано щодо цьогорічного відзначення Дня Дніпра, яке заплановане на 7 липня 2019 року. Основною метою заходу є привернення уваги українців до проблем головної річки України – Дніпра, третьої за довжиною і площею басейну річки Європи.

Загалом засідання басейнової ради річки Прип'ять пройшло у теплій та дружній атмосфері однодумців, які націлені на спільний результат – досягнення «доброго» стану річки Прип'ять.

Протокол засідання басейнової ради річки Прип'ять від 12.04.19 №1

Переглянути файл

Презентація засідання Басейнової ради річки Прип'ять (від 12.04.19)

Переглянути файл

Із виступу голови Любешівської районної громадської організації «Світ навколо нас» Віталія Веремчука на першому засіданні басейнової ради річки Прип’ять у м.Новоград-Волинський:

«При розробці елементів Плану управління річковим суббасейном річки Прип’ять з визначення основних антропогенних впливів на кількісний та якісний стан поверхневих вод з боку точкових та дифузних джерел необхідно залучати громадскість. В рамках проекту «Транскордонні водні інспектори на шляху до спільного моніторингу та використанню водних ресурсів басейну річки Прип’ять» в Любешівському районі Волинської області набутий досвід щодо оцінки якості поверхневих вод.

Основна мета зазначеного проекту - запровадження транскордонної системи моніторингу малих річок та водних ресурсів басейну річки Прип’ять.

Річка Прип’ять є транскордонною і покращення її екологічного стану можливе шляхом об’єднання зусиль української та білоруської сторін, з метою вжиття спільних заходів з охорони вод на базі шкіл Любешівського району Волинської області та Пінського району Брестської області створені шкільні екологічні клуби (ШЕК), які функціонують як громадські моніторингові пости.

Для проведення громадського моніторингу за кошти Європейського Союзу закуплено обладнання та визначені створи спостережень.

Результати вимірювань щодо гідрохімічного аналізу води в малих річках Пінського і Любешівського районів публікуються на сайті www.pry5.org, які можуть бути використані при визначені антропогенних тисків на якісний стан масивів поверхневих вод басейну річки Прип’ять»


План роботи басейнової ради річки Прип`ять на 2019 рік.


Наказ про затвердження Положення про басейнову раду річки Прип'ять та її персонального складу.


Протокол зборів представників заінтересованих сторін щодо формування складу басейнової ради річки Прип'ять.


26 жовтня 2018 року відбулися збори представників заінтересованих сторін щодо формування складу басейнової ради річки Прип'ять, на якій ухвалено склад басейнової ради, обрано голову, заступника та утворено секретаріат.

Річка Прип'ять є транскордонною річкою України – найбільша права притока Дніпра. Надалі управління водними ресурсами відбуватиметься за участю усіх зацікавлених сторін- водокористувачів, науковців, громадських організацій, що здійснюють свою діяльність в межах річкового басейну, органів виконавчої влади, поінформував учасник зборів заінтересованих сторін Василь Азима – начальник Басейнового управління водних ресурсів річки Прип'ять.

До складу Басейнової ради входить 50 осіб з Житомирської, Рівненської, Волинської, Київської, Хмельницької, Тернопільської та Львівської областей.

Зборами було ухвалено проект Положення про басейнову раду, як основного документа, згідно з яким басейнова рада працюватиме найближчі 5 років.

Головою басейнової ради річки Прип'ять одноголосним рішенням зборів обрано - заступника голови Житомирської обласної державної адміністрації Олексія Ясюнецького, його заступником - Василя Азиму - начальника Басейнового управління водних ресурсів річки Прип'ять .

Це перший крок до шляхів вирішення екологічних проблем всього басейну річки, а не окремих її частин. Зміни що відбуваються у водній галузі впроваджують європейську модель управління водними ресурсами.

Головним завданням басейнової ради має стати спільна підготовка плану управління річковим басейном, досягнення цілей водної політики, зокрема доброго екологічного стану поверхневих та підземних вод.

Наступне засідання запланували провести у першому півріччі 2019 року.


Басейнова рада річки Прип'ять

Державним агентством водних ресурсів України у відповідності зі ст.133 Водного кодексу України та Наказом Мінприроди України від 26.01.2017 №23 розпочато формування складу басейнової ради річки Прип'ять.

Згідно наказу Держводагентства від 31.07.2018 № 565 БУВР Прип'яті визначено відповідальною організацією за формування складу басейнової ради річки Прип'ять та підготовку зборів представників заінтересованих сторін.

Проведення зборів заінтересованих сторін щодо утворення басейнової ради річки Прип'ять відбудеться 26 жовтня 2018 року о 12-00 за адресою:

Житомирська область, м.Новоград-Волинський, вул.Гетьмана Сагайдачного,234.

Порядок денний:
  1. Обрання робочих органів та затвердження регламенту роботи зборів заінтересованих сторін щодо формування складу басейнової ради річки Прип'ять.
  2. Формування складу басейнової ради річки Прип'ять.
  3. Розгляд проекту Положення про басейнову раду річки Прип'ять.
  4. Обрання голови басейнової ради та його заступника
  5. Утворення секретаріату басейнової ради, його структури та обрання виконавчого секретаря.
  6. Різне.
  7. Контактна особа:

    Гоша Оксана Олександрівна, тел. (0412) 41-70-77

Розпочато формування басейнової ради річки Прип'ять

Пропозиції щодо кандидатур до складу басейнової ради приймаються до 04.10.2018 на адресу: Басейнове управління водних ресурсів річки Прип'ять, вул. Київська, 81, м. Житомир, 10001;

Телефон: 0412-41-70-77
Email: buvrp@b.netuvrzt.gov.ua

Надання кандидатур здійснюється шляхом подання заяви разом із супровідним листом від організації, яку кандидат представляє.

Контактні особи:

Микитин Олег Ярославович
Телефон: 0412-41-70-77
Гоша Оксана Олександрівна
Телефон: 0412-41-70-77

Інформацію про дату, час і місце проведення установчих зборів буде розміщено на офіційних сайтах Держводагентства та Басейнового управління водних ресурсів річки Прип'ять у рубриці «Басейнові ради» після 5 жовтня 2018 року.